هزینه احداث هر واحد مسکن ملی بیش از ۶۵۰ میلیون تومان است/ مسکن‌های ملی کیفیت بالاتری از مسکن‌های مهر دارند+ فیلم

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان زنجان با بیان اینکه در شرایط کنونی قیمت هر متر مسکن ملی در زنجان ۵ میلیون تومان است، گفت: در زمان تحویل مسکن‌های ملی، قیمت واحد‌ها بر اساس قیمت روز مصالح محاسبه و مسکن تحویل متقاضیان خواهد شد که بر طبق آخرین برآورد‌ها قیمت هر واحد به ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان […]

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان زنجان با بیان اینکه در شرایط کنونی قیمت هر متر مسکن ملی در زنجان ۵ میلیون تومان است، گفت: در زمان تحویل مسکن‌های ملی، قیمت واحد‌ها بر اساس قیمت روز مصالح محاسبه و مسکن تحویل متقاضیان خواهد شد که بر طبق آخرین برآورد‌ها قیمت هر واحد به ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.

به گجزارش نسیم اشراق،مسعود بیات‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; اظهار داشت: بحث هزینه ساخت مسکن ملی بر پایه قانون ساماندهی تولید مسکن است که سال ۸۷ در زمان ساخت مساکن مهر مصوب شده و این مسکن‌ها بر مبنای آن ساخته شده است.

وی با بیان اینکه قانون جدیدی نیز تحت عنوان قانون جهش تولید مسکن سال پیش ابلاغ شد، افزود: این قانون نیز به لحاظ مبانی همان مبانی قانون گذشته است که قیمت زمین به صورت ۹۹ ساله می‌باشد، به عبارتی در فرایند قیمت تمام شده مسکن که زمین در حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد هزینه مسکن را شامل می‌شود در این طرح رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان زنجان با اشاره به اینکه راه و شهر شهرسازی از قانون ساماندهی و جهش تولید استفاده کرده است، گفت: در قانون جهش تولید؛ دولت یک سری تکالیف بر عهده شرکت گاز، وزارت نیرو، مالیات و راه و شهرسازی قرار داده بود اما آن‌طور که راه و شهرسازی به موضوع ورود یافت، دستگاه‌های دیگر به جز شرکت گاز به موضوع ورود نیافت.

وی با بیان اینکه در کوی زنجان، کوی زیتون، هیدج، خرمدره، آب‌بر، کوی نصر؛ راه‌وشهرسازی پیمانکار انتخاب کرده است ادامه داد: آب و فاضلاب حتی برای تامین آب کارگاه‌ها نیز همکاری و همراهی نداشت. بنابراین ما در تامین آب کارگاه‌ها نیز مجبور بودیم از آب منطقه‌ای مجوز حفر چاه گرفته و اقدام به این امر و تامین آب با تانکر کنیم. با این حال با تمام مشکلات و گله‌مندی‌ها تلاش این بوده تا کار‌ها به سرانجام برسد.

بیات منش با اشاره به اینکه در بحث قیمت تمام شده ما قیمت زمین را صفر گرفته‌ایم و فقط قیمت ساخت را از مردم خواهیم گرفت، ادامه داد: این هزینه شامل هزینه‌های نظام‌مهندسی، پول پروانه و حق انشعابات خواهد بود و مردم تنها پول حق انشعابات آب، برق، گاز و فاضلاب و قیمت ساخت را خواهند داد.

وی با بیان اینکه در خصوص صدور پروانه نیز چالش‌هایی وجود دارد ادامه داد: با اینکه سال گذشته با شهرداری هماهنگی انجام شده بود تا با عوارض سال گذشته پروانه ‌ها را صادر کنند اما این کار را بنا به دلایلی انجام ندادند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به اینکه هزینه خدمات مهندسی که زیر مجموعه راه و شهرسازی است تقریبا با یک سوم قیمت ارائه می‌شود و برای یک واحد مسکونی هزینه اجرا، طراحی و نظارت در حد ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است گفت: هزینه ساخت مسکن از گود برداری تا اتمام ساختمان چیزی است که موثر بر هزینه تمام شده مسکن است. با این وجود بحث قیمت مصالح ساختمانی، کیفیت و بحث دستمزد در داخل هزینه ساخت قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: قیمتی که ما با پیمانکاران و سازندگان تفاهم بسته‌ایم ۱۰ درصد پایین‌تر از قیمت اعلامی وزارت راه و شهرسازی به استان است، بنابراین ما قیمت ساخت مسکن ملی را پایین‌تر بسته‌ایم.

بیات منش افزود: با این حال قیمت مقطوع نیست و قابل تعدیل سازی است و روزی که تعدیل قیمت شامل ساخت و ساز شود موثر بر قیمت‌ها خواهد بود. با این حال قیمت میلگرد از سال گذشته تا به امروز تفاوت زیادی یافته است. در ساخت یک مسکن قریب به ۷۰ میلیون تومان، هزینه مختص میلگرد است بنابراین اگر قیمت‌ها تغییر یابد موثر در قیمت نهایی مسکن خواهد بود که باید در این زمینه تعدیل‌ها دیده شود.

وی با بیان اینکه قیمت ناخالص مسکن‌های ملی در هر متر در حال حاضر ۵ میلیون تومان است که این موضوع به وزیر هم اعلام شد، گفت: میانگین مساحت واحد‌هایی که طراحی شده و در اختیار مردم قرار گیرد ۱۴۰ متر است.

مدیر کل راه و شهرسازی زنجان با بیان اینکه متقاضیان باید بر اساس قیمت تمام شده در زمان تحویل هزینه‌های مسکن را پرداخت نمایند، عنوان کرد: معلوم نیست که در آینده چه تغییراتی بر روی قیمت‌ها رخ خواهد و نمی‌توان تضمینی برای ثابت نگه داشتن قیمت‌ها داشت.

وی با اشاره به اینکه ساخت ۱۴۰ متر مربع مسکن ملی ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان هزینه نیاز خواهد داشت، اذعان کرد: ۱۴۰ متر مسکن به نام متقاضی سند زده خواهد شد بنابراین در یک واحد مسکونی ۲۵ متر مربع از فضا برای پارکینک و ۵ متر به انباری اختصاص خواهد یافت و هر واحد در حدود ۱۰ متر از مشاعات سهم خواهد برد، با این شرایط خالص فضای هر واحد مسکونی در حدود ۹۵ تا ۱۰۰ متر خواهد شد.

بیات منش بیان کرد: واحد‌های مسکن مهر با اینکه زمین ۹۹ ساله است و در اختیار فرد قرار ندارد، از سویی دیگر چندین سال هم استهلاک دارد در هر متر ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: ما مدعی هستیم که مسکن‌های ملی که در حال ساخت است به لحاظ مصالح، طراحی معماری و شهرسازی با کیفیت‌تر از مسکن‌های مهر هستند که در گذشته احداث شده‌اند. بنابراین در مسکن‌های ملی سعی شده تا واحد‌های ساخته شده کیفیت بالاتری از مسکن‌های مهر داشته باشد چراکه تجربیاتی از ایرادات مسکن‌های مهر به دست آمد که نباید در این مسکن‌ها دوباره تکرار می‌شد. هرچند مسکن‌های مهر زنجان با کمترین ایرادات تحویل متقاضیان شد.

وی با بیان این که کارشناسان می‌توانند آنالیز کنند که هر متر مربع ساخت و ساز مسکن آیا با ۵ میلیون تومان حاضر پایین است یا بالا؟ ادامه داد: اگر خود یک شخص اقدام به ساخت مسکن کند نمیتواند با قیمت و کیفیت کنونی راه و شهرسازی، مسکن‌ را ساخته و تحویل دهد.

بیات منش گفت: گاها اتفاق افتاده بتن آماده که برای پروژه‌های مسکن ملی آمده اما ناظر پروژه ‌به دلیل عدم وجود استاندارد مصالح آن را برگردانده است، با اینکه باید بتن بیرون تخلیه شود و از دسترس خارج شود اما متاسفانه همین بتن توسط بخش خصوصی و بساز بفرو‌ش‌ها در ساخت مسکن استفاده شده است./ب