انتخابات روز میدان داری ملت است

وزیر کشور با بیان اینکه کنش‌گر میدان انتخابات ملت است، اظهار کرد: این انتخابات متعلق به ملت و محل حضور و ظهور ملت بوده و روز انتخابات روز میدان داری ملت است.

به گزارش نسیم اشراق به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ احمد وحیدی وزیر کشور اظهار کرد: همه ما امکانات را برای این کنش‌گری فعال و سیاسی ملت ایران در عرصه‌ی بزرگ فراهم می‌کنیم.

وی با اشاره به حضورش در آذربایجان‌شرقی افزود: این سرزمین همیشه افتخار آفرین بوده اگر کاخ استبداد در مشروطه فروریخت به دلیل افرادی بود که از این خطه برخواستند.

وی ادامه داد: این سرزمین مهد افتخار، رشادت، غیرت و مهد دفاع از انقلاب و اسلام بوده و خواهد بود، انتظار داریم تبریز و آذربایجان شرقی برای سایر نقاط کشور الگو باشد که در خیلی از موارد هم اینگونه بوده‌است.

وحیدی با بیان اینکه اگر یک اتفاق خوب در این کشور بیافتاد نه فقط ایرانیان و گروه‌های مسلمان خوشحال می‌شوند، بلکه ملت‌های آزاده هم خوشحال می‌شوند، گفت: امروز افتخارات این ملت متعلق به خود ملت نیست و این بارها از زبان رهبران آنها گفته شده که نشان می‌دهد نبضشان با نبض انقلاب اسلامی تپیده است.

وی با بیان اینکه ایام انتخابات بار دیگر صحنه‌ی قدرت نمایی ملت ایران است، گفت: ملت ایران در اوج ایستاده اما انتخابات اوج دیگری است که باید پرشور و پرشکوه برگزار شود که این را ملت می‌سازند.

وزیر کشور با بیان اینکه شرایط برگزاری انتخابات مهم است، اذعان کرد: رهبر معظم انقلاب به چهار رکن انتخابات یعنی سلامت، امنیت، رقابت و مشارکت اشاره کردند که بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه بخش مهم آن یعنی سلامت و امنیت در دست مجریان و ناظران انتخابات است، گفت: در واقع سلامت، امنیت زا است وقتی امنیت و سلامت برقرار باشد رقابت واقعی هم در آن میدان شکل می‌گیرد و خود به خود مشارکت مردم را به همراه دارد چراکه مردم در محیطی که احساس کنند سلامت و امنیت برقرار است در آن میدان حضور پیدا می‌کنند.

وحیدی ادامه داد: برای اینکه در این میدان رو سفید باشیم باید به ضوابطی که تأمین کننده سلامت است به دقت عمل کنیم، اولاً به هیچ عنوان دست اندر کاران وارد موضع گیری و سوگیری له یا علیه هیچ داوطلبی نباید باشند و این مطلقا ممنوع بوده و شاخصی برای شناسایی عملکرد صحیح مسئولان از دید ما است.

وی گفت: اگر کسی در هر مرحله‌ای گزارش شد که برخلاف ضوابط له یا علیه داوطلب موضع گیری کرده چون این امر به سلامت انتخابات لطمه می‌زند منتظر برخورد جدی استاندار و شخص بنده باشد.

وی با بیان اینکه این چهار رکن اساس و ملاک ارزیابی ما است، خاطر نشان کرد: همه دواطلبان از دید ما محترم هستند و ما وظیفه داریم بستر را برای آنها آماده کنیم.

وزیر کشور گفت: در سلامت اینبار شفافیت مالی مطرح است که داوطلبان در یک سقفی مجاز به هزینه کرد هستند.

وی افزود: داوطلبان نیز در این سلامت نقش دارند که باید رعایت سلامتی که به امنیت وصل می‌شود را داشته باشند و ما نیز برای آماده سازی فضا کارها پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اگر داوطلبی متوجه این نکات نباشد و در نحوه‌ی انجام کار و تبلیغ خود خطایی انجام دهد باید از طرف مسئولین مورد تذکر قرار گیرد، گفت: مسئولین باید تذکر دهند تا آنها مراقب رفتار خود در نوع تعاملاتشان باشند تا اینگونه احساس نشود که داوطلبی خارج از ضوابط قانونی فعالیت می‌کند.

وحیدی اظهار کرد: حق نداریم آرامش مردم را در صحنه‌ی انتخابات دست آویز فعالیت‌های غیر ضابطه مند داوطلبان و هواداران آنها کنیم.

وی با اشاره به اینکه مجریان، داوطلبان و حامیان نقش مهمی در برقراری این سلامت دارند، ادامه داد: چارچوب تبلیغات مشخص است کارهایی که در ضوابط تبلیغات گنجانده نشده نباید انجام شود و از امکانات دولتی باید به طور مساوی استفاده شود.

وی افزود: انتخابات به صورت الکترونیکی انجام می‌شود اما چنانچه اگر به هر دلیلی دستگاه خراب شد کار تعطیل نمی‌شود و رای گیری به صورت دستی ادامه پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه کارکنان دولت باید اولین کسانی باشند که رای می‌دهند، اذعان کرد: بی مسئولیت ترین آدم‌ها کسانی هستند که دیگران را به عدم شرکت در انتخابات تشویق کنند آنها اوج حقارت خود را نشان می‌دهند و افرادی را از این انتخاب سرنوشت ساز باز می‌دارند.